אז מה עושים כאשר סובלים מהזעת יתר בכפות הידיים והרגליים?

במהלך השנה בה אני משווק את המכשיר למניעת הזעה בכפות הידיים והרגליים, גיבשתי מספר תובנות הנובעות מן הנתונים ומשיחות שניהלתי עם הלקוחות.

המצב המסתמן מראה שכל מי שסובל מבעיית הזעה מחפש פתרון למצב המעיק עליו מבחינה תפקודית וחברתית כאחד. במקרים רבים הפונים הינם הורים המחפשים פתרון עבור ילדיהם, לרוב מגיל 10 עד 20. קשה להורים לראות את הבן או הבת סובלים מהזעת יתר, והתחושה שילדיהם סובלים תפקודית וחברתית הינה תחושה קשה המלווה בחוסר אונים ותסכול מכך שאינם יכולים לעזור לילדם. במיוחד בגיל ההתבגרות, הזעת יתר מובילה להסתגרות והימנעות מפעולות חברתיות, עד כדי התפתחות בעיות פסיכולוגיות. גם הפן התפקודי במגוון פעולות מקשה מאוד על ילדים ובני נוער: קשה להחזיק עט, נייר, כלי נגינה, כדור משחק ועוד. גם הפעילויות הנפוצות במחשב ובטלפון סלולארי אינן נעימות כאשר הידיים רטובות מזיעה.

הורים לילדים כאלה, כמו גם אנשים הסובלים בעצמם מן התופעה של הזעת יתר בכפות הידיים והרגליים, מתחילים במסע חיפוש אחר פתרון. החיפוש לרוב מתמקד בשלושה אפיקים: בגוגל, בהתייעצות עם חברים ובני משפחה ובהתייעצות אצל רופאים.

חיפוש יסודי בגוגל מראה שקיימים שלושה סוגי פתרונות (יש גם כל מיני משחות אך עדיין לא שמעתי על מישהו שמשחה עזרה לו לאורך זמן). ישנו הניתוח הנקרא סימפטקטומי. בניתוח זה, הרופא נכנס עם לפרוסקופ אל תוך בית החזה, ולאחר דחיקת הריאות קדימה, מגיע אל העצב הסימפתטי, האחראי על ההזעה בשליש העליון של הגוף, וכורת אותו.

לניתוח זה תופעת לוואי נפוצה המוכרת לכמחצית מאלו שעברו את הניתוח: הזעת יתר. ההזעה הינה מנגנון הקירור של הגוף. כאשר כורתים את העצב הסימפתטי ומפסיקים את הזיעה בשליש העליון של הגוף, הגוף מרגיש בכך ומגיב בהזעת יתר בשאר חלקי הגוף. הזעה זאת, הנקראת הזעה מפצה, הינה בלתי נעימה ופעמים רבות מעיקה אף יותר מן הבעייה המקורית של הזעה בכפות הידיים. כמו כן, ניתוח זה אינו מטפל כלל בכפות הרגליים. תופעת לוואי נוספת, אם כי נדירה, הינה צניחת עפעפיים. מצב זה קורה כאשר המנתח, בזמן כריתת העצב הסימפתטי, פוגע בטעות בעצב הסמוך האחראי על השליטה בעפעפיים. נזק כזה הינו משמעותי בהשפעתו על חיי המטופל והינו בלתי הפיך, אך כאמור, מקרים אלה הינם נדירים.

טיפול נוסף הוא זריקות בוטוקס. הטיפול אכן מפסיק את ההזעה בכפות הידיים, אך יש לחזור עליו בכל 3 עד 6 חודשים. הזריקות כואבות מאוד ויקרות.

וישנו הטיפול במכשיר שאנו משווקים (כמו גם כמה נוספים), הפועל בשיטה הנקראת Iontophoresis. בשיטה זאת, טובלים את הידיים (או הרגליים) בשני מגשים עם מי ברז רגילים. זרם חשמלי חלש ומבוקר העובר בין הכפות, מפסיק את הזיעה בתוך כ-4 שבועות של טיפול אינטנסיבי של 20 דקות כל יום. בהמשך, ניתן לשמור על ההישג של ידיים יבשות ונעימות בטיפול אחד של 20 דקות פעם בשבוע.

יעילותו של טיפול זה הוכחה במחקרים רבים שתוצאותיהם פורסמו בעשרות מאמרים בכתבי עת מדעיים בתחום הרפואה.

בהתייעצות עם רופאים, תלוי עם איזה רופא מתייעצים. רופאי העור ברובם מכירים היטב את התופעה ואת הטיפולים, וממליצים על המכשיר. לעומתם, כירורגים שמבצעים ניתוחים ממליצים לעתים על הניתוח שהוא בתחום התמחותם. חשוב בזמן התייעצות להפנות את הרופאים למאמרים שבאתר שלנו, וגם לדף שפרסם איגוד רופאי העור בבריטניה ובו הם מגדידים את הטיפול בו עובד המכשיר שלנו כטיפול היעיל והבטוח ביותר למניעת הזעה בכפות הידיים והרגליים.

901 צפיות