איך מזהים אדם שסובל מהזעת יתר בכפות הידיים?


זוג רוקד
יד על הכתף כן אך לא יד ביד

בעמוד זה אני רוצה להציג את הצד השני של המטבע: האנשים שפוגשים את אלה הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים.

יש לתופעה סימנים רבים, על אף שהסובלים ממנה משתדלים להסתיר את הזעתם. זה מתחיל בכל הקשור ללחיצת יד לשלום, בין עם בפגישת היכרות ראשונה ובין אם בפגישה עם מכר ותיק.

המזיעים מפתחים לעצמם שתי טכניקות: האחת, ניגוב מהיר של היד במכנס בדרך להושטת יד לשלום. השנייה: הימנעות מלחיצת יד, והסתפקות בהנהון ובמילים ללא הושטת יד. שתי האופציות מעוררות תמיהה מעצם היותן לא מקובלות חברתית, ומרמזות באופן ברור על מהות הבעייה. ומהות הבעייה אינה נעימה לשני הצדדים: לחיצת יד מזיעה הינה אקט מרתיע ולא נעים, אשר באופן אינסטינגטיבי מעורר תחושה לא נעימה כלפי האדם המזיע. תחושה זאת מובילה גם למחשבות אודות אותו אדם וגיבוש עמדה: אולי הוא לחוץ, אולי הוא לא ישר, אולי יש לו בעייה אחרת, זה לא נעים ולא אטרקטיבי.

המצב אפילו גרוע יותר כאשר האדם המזיע אינו מודע למצבו. חוסר המודעות מביא למצבים מביכים, ואז דווקא הצד השני מחפש כיצד לנגב את היד שנרטבה, ולאחר הטראומה משתדל להימנע מכל לחיצת יד עתידית.

כל זה לא רק בהיכרות אישית ועסקית. כך למשל גם בתחום מאוד פופולרי בישראל, ריקודי עם, המזיעים מודעים למצבם וחשים היטב שקשה להם למצוא בני זוג לריקוד. תחושה זאת של רתיעה ממגע איתם פוגעת בהערכה העצמית ובבטחון העצמי ומובילה להסתגרות והימנעות מפעילות חברתית.

ומה קורה כאשר גבר פוגש אישה מזיעה, או כאשר אישה פוגשת גבר מזיע? ובכן, עד כמה שזה כואב ואולי לא רלוונטי, קשרים פוטנציאליים יכולים לא להתממש בגלל בעיית ההזעה. תחשבו על שיחה בין שתי חברות: פגשתי גבר נחמד, שגם נראה טוב, אבל כאשר הושיט לי יד לשלום, היד שלו היתה רטובה כל כך... ואני מרגישה שאני פשוט לא מסוגלת, זה פשוט דוחה... ואותו דבר ניתן גם לתאר מהצד השני. זה חבל, אבל ידוע שזה קורה. בנוסף לכך, מי שעומד במפגש רומנטי מול אדם מזיע, מרגיש שמולו אדם שמשהו אצלו מופחת בהערכה העצמית ובביטחון העצמי, וגם זה לא מוסיף לקשר הפוטנציאלי.

לאחר שאמרתי כל זאת, אני רוצה לציין שיש גם מקרים בהם האהבה מנצחת גם את מגבלת ההזעה.

ושוב, מול מצב זה, חשוב שהסובלים מהזעת יתר ידעו שקיים פתרון יעיל ובטוח שיכול לשנות לחלוטין את איכות החיים שלהם ופשוט להפסיק את ההזעה בכפות הידיים. מדובר בשיטת טיפול שהוכרה על ידי רופאי עור בכל העולם ופורסמה בכתבי עת מדעיים מובילים. השם הגנרי של שיטה זאת הוא Iontophoresis והיא מבוססת על מכשיר שמעביר זרם חשמלי חלש ומבוקר בין כפות הידיים כשהן טבולות בתוך מגשים המלאים במי ברז רגילים.

ניתן להשיג מכשיר זה בישראל אצל מספר ספקים, אותם נמצא למצוא בגוגל בחיפוש על ידי מילים הקשורות בהזעת יתר בכפות הידיים והרגליים.

רוב הלקוחות מעדיפים לרכוש מכשיר שאינו מחובר לחשמל שבקיר בעת הטיפול, אלא מופעל באמצעות סוללה נטענת באופן שאין כל חשש להתחשמלות. אפשר גם למצוא ספקים שמאפשרים משך זמן של 60 יום לבדיקת המכשיר והחזרתו אם אין שביעות רצון מן התוצאות. בכל מקרה, כל המכשירים בשוק מביאים לתוצאה הרצויה: הפסקה של הזעת היתר בכפות הידיים (והרגליים) בתוך כ-3 שבועות. בהמשך, כדי לשמור על ההישג של ידיים יבשות ונעימות, יש לערוך טיפול אחד של 20 דקות בערך פעם בשבוע.

23 צפיות