הזעת יתר אצל ילדים ובני נוער

התופעה של הזעת יתר משמעותית במיוחד אצל ילדים ובני נוער מכמה סיבות. ראשית, התופעה נפוצה יותר בקרב קבוצת הגיל הצעיר, מאחר ואצל חלק מן הסובלים מידיים או רגליים מזיעות התופעה פוחתת עם השנים או לפחות מתמתנת. שנית, וזאת הסיבה החשובה יותר, ילדים ובני נוער נמצאים בתקופת חיים משמעותית של התפתחות והתופעה המביכה של הזעת יתר פוגעת בהם במיוחד. הפן החברתי מצטרף לפן התפקודי. ילדים אחרים מתרחקים מהם, לא רוצים לגעת בהם, וכמקובל אצל ילדים, לא נמנעים מלהביע זאת בקול רם באוזני אחרים. ילד או ילדה יכולים להרגיש את עצמם מרוחקים ומסוגרים ובהדרגה מתרחקים מכל פעילות חברתית בעקבות הבושה הנובעת מהזעת היתר שלהם. חלק חשוב נוסף מתקופת חיים זאת נמנע מהם: ספורט ומשחקים. כל אותם פעילויות ספורט ומשחקים הכרוכים במגע בין ילדים או בכדורים ואביזרים אחרים, יוצרים את אותה בעייה של הרטבה בזיעה ומבוכה שגורמת לחברה לדחוק אותם ולהם להימנע מהשתתפות. בשלב החשוב של גיל הנעורים, שני דברים חשובים מצטרפים לבעייה: כאשר מתחיל להתעורר עניין רומנטי בין בנים לבנות, מחסום משמעותי עוצר את המזיעים מלתת יד לבן או בת זוג, מליטוף או כל סוג של מגע. תחושת הסלידה של הצד השני פוגעת וגורמת להסתגרות ובידוד שמובילים לבעיות פסיכולוגיות. הדבר השני אמנם פחות משמעותי אך עדיין בעל משקל: לימודי נהיגה. ידיים רטובות על ההגה מקשות על התלמיד שגם כך לחוץ מן המעמד, ומביכות כאשר התלמיד הבא מבקש לנגב את ההגה ומביע תחושה שלילית מנגיעה בהגה הרטוב מזיעתו של התלמיד הקודם. בעת השתתפות במבחנים, הלחץ מן המבחן אפילו מגביר את ההזעה ואז גובר הקושי לאחוז בעט וגובר החשש מפני הרטבת דף הבחינה.

ילדים ובני נוער הסובלים מהזעת יתר חשים לא רק בושה ומבוכה אלא גם אשמה, למרות שכמובן אין זו אשמתם. מחקרים הראו שאצל חלק מהם מדובר בבעייה גנטית, ואכן לעתים מוצאים שגם אחים ואחיות סובלים מן הבעייה או שאחד מן ההורים סבל או עדיין סובל מהזעת יתר. זו הסיבה לכך שלפעמים ההורה הוא זה שמחפש פתרון עבור הבן או הבת, מתוך רצון לסייע וגם מתוך הבנה ואולי גם אשמה על "הורשת" הבעייה המעיקה. ילדים ובני נוער מנסים להסתיר את הבעייה, וניסיון ההסתרה גורם למבוכה נוספת הן מול החברים והן מול המשפחה.

כאמור, חבל לתת לבעייה זאת להימשך ולפגום בהתפתחות בתקופת הילדות והנעורים. רצוי לטפל בכך בשלב מוקדם, למניעת נזקים חברתיים ונפשיים. הבשורה הטובה היא שקיים פתרון יעיל ובטוח שהוכח בעולם כולו כטיפול שמפסיק את הזעת היתר ומאפשר לסובלים ממנה ליהנות מחיים נורמליים עם ידיים יבשות ונעימות (וכפות רגליים גם).

הפתרון הינו טיפול במכשיר ששמו הגנרי Iontophoresis שפעולתו מבוססת על עיקרון ידוע ומוכר שנים רבות: העברת זרם חשמלי חלש ומבוקר בין כפות הידיים או הרגליים כשהן טבולות במי ברז רגילים. טיפול זה מפסיק את ההזעה לאחר טיפול יום יומי של 20 דקות ביום במשך כ-3 שבועות ברציפות. בהמשך, כדי לשמור על ההישג, יש לבצע פעם בשבוע טיפול של 20 דקות.

המכשיר נמכר בישראל על ידי מספר ספקים, במחיר סביר של פחות מ-1,500 ש"ח. ניתן למצוא מכשיר כזה בחיפוש קל בגוגל באמצעות הקלדת מילות מפתח הקשורות בהזעת יתר של כפות הידיים והרגליים. כל המכשירים המשווקים בארץ הינם באיכות דומה ומביאים לתוצאות הרצויות. רוב האנשים נרתעים מרכישת מכשיר המחובר לחשמל שבקיר בזמן הטיפול ומעדיפים לרכוש מכשיר הפועל על סוללה נטענת ומביא לאותן התוצאות. חלק מן הספקים גם מתחייבים להחזר כפי מלא גם לאחר חודשייים של שימוש במכשיר אם התוצאות אינן מספקות.

הזעת יתר אצל ילדים ובני נוער
הזעת יתר בגיל הילדות והנעורים מהווה בעייה משמעותית

11 צפיות