הזעת יתר בידיים והתפתחות אישית של ילדים ובני נוער

הורים לילדים ובני נוער הסובלים מהזעת יתר בכפות הידיים, מוטרדים בצדק מהשפעת התופעה על ההתפתחות האישית של ילדיהם. שלא באשמתם, ילדים אלה סובלים בתחומי חיים רבים. מבחינה חברתית, ילדים אחרים מתרחקים מהם ומעירים להם שמגע ידם אינו נעים. לנוכח תחושת הדחייה הילד מסתגר בתוך עצמו ובטחונו האישי נפגע. בגיל ההתבגרות, כאשר נערים ונערות מתחילים לגלות אלו את אלו, תחושת הערך העצמי של הסובלים מהזעת יתר נמוכה במיוחד ומונעת מהם יצירת קשרים אישיים עם בני המין השני. גם במפגשים משפחתיים, הידיים המזיעות מהוות מקור למבוכה הן לילדים והן להורים. לעתים אנשים מפרשים לא נכון את התופעה וסבורים שידיים מזיעות הן עדות להפרעות שונות באישיות או במצב האישי למרות שלרוב זה לא נכון.

נושא חשוב נוסף בהתפתחות האישית נמנע מילדים ובני נוער הסובלים מהזעת יתר: תחביבים. ידוע שלתחביבים שונים תפקיד חשוב בעיצוב האישיות של צעירים לקראת החיים. בין אם מדובר בספורט, או בתחביבים כמו ציור, מוזיקה, ריקוד, ושאר פעילויות, הזעה בכפות הידיים (ולעתים גם בכפות הרגליים) מהווה בעייה.

וכמובן, בלימודים, ידיים מזיעות מפריעות בפעולות פשוטות של החזקת עט, דף נייר ואפילו הנחת כף היד על השולחן בעת השיעור. הדבר ניכר בעיקר בזמן מבחנים, בדיוק כאשר הלחץ מתופעת ההזעה מתווסף ללחץ מן המבחן ושני אלה יחד פוגמים בתוצאות ויוצרים מעגל שלילי של גורם ותוצאה שיכולים לדרדר את מצב התלמיד גם בלימודים, בציונים, ואחר כך בהמשך הדרך באוניברסיטה.

המצב השתפר מעט כאשר חלק ניכר מהתלמידים עברו להשתמש במחשב במקום במחברת ועט, אך גם הקלדה בידיים לחות מהווה בעייה הן בתחושה והן במראה המקלדת הרטובה. אפילו השימוש בעכבר המחשב ובטלפון סלולארי מהווים בעייה למי שסובל מהזעת יתר.

להמשך החיים, האנשים הינם במידה רבה תוצר של תקופת הילדות והנעורים, ואז מתגברים החוסרים הנובעים מהזעת יתר.

הבשורה הטובה היא שקיים פתרון יעיל ובטוח לבעיית ההזעה בכפות הידיים והרגליים. מדובר בטיפול ביתי באמצעות מכשיר אשר מעביר זרם חשמלי חלש ומבוקר בין כפות הידיים (או הרגליים) כשהן טבולות במי ברז רגילים. הטיפול מבוסס על עיקרון מוכר וידוע מזה עשרות שנים ורופאי העור בכל העולם מכירים בו כטיפול היעיל והבטוח ביותר שמפסיק את התופעה. איגוד רופאי העור בבריטניה הוציא במחצית שנת 2019 דף עמדה בו הם מציגים פתרון זה כפתרון היעיל והבטוח ביותר. גם רופאי העור בישראל מכירים את המכשיר לטיפול, ששמו הגנרי הוא Iontophoresis.

ניתן להשיג מכשירים כאלה בישראל אצל ספקים שונים. כל המכשירים בישראל טובים באותה המידה ומביאים לתוצאה הרצויה של הפסקת ההזעה.

המכשיר למניעת הזעה בכפות הידיים והרגליים
בזמן הטיפול הידיים טבולות במי ברז רגילים

לפני רכישה כדאי לבדוק האם המכשיר מחובר לחשמל שבקיר בזמן הטיפול. רוב האנשים מעדיפים טיפול במכשיר הפועל על סוללה נטענת, מחשש להתחשמלות. דבר חשוב נוסף: חלק מן הספקים מאפשרים להחזיר את המכשיר ולקבל את מלוא הכסף בחזרה גם לאחר טיפול של מספר שבועות.

אפשר למצוא את הספקים השונים בחיפוש בגוגל, באמצעות מושגים הקשורים להזעת יתר בידיים וברגליים.

לסיכום, יש פתרון יעיל ובטוח לבעיית ההזעה, חבל שילדים ובני נוער, וגם מבוגרים, ימשיכו לסבול מן התופעה.233 צפיות