השפעת התופעה של הזעת יתר אצל ילדים על המשפחה והחברים

ילד מזיע בכפות הידיים
הזעת יתר אצל ילדים והשפעתה על המשפחה

הזעת יתר בכפות הידיים אצל ילדים מעיקה לא רק על הסובלים מהתופעה, אלא גם על הסובבים אותם. הורים לילדים ובני נוער רואים את הסבל של ילדיהם וחרדים מההשפעות החברתיות והתפקודיות, בהווה ובעיקר בעתיד. ההתייחסות לנושא מחייבת עדינות כדי לא לפגוע בילד או בילדה, שגם כך חשים בדחיית החברה. ההורים מודעים לקושי אך נמנעים לעתים משיחה ישירה על הנושא כדי לא להעמיק את התסכול של ילדיהם שחשים דחייה מצד שאר הילדים.

הבעייה צפה ועולה כאשר מזמינים חברים לבקר, או כאשר מבקרים אצל חברים ומכרים. ילדים אחרים, אינם מהססים להביע בקול רם את סלידתם ממגע יד של המזיעים. מבוגרים אמנם נמנעים מהתייחסות בקול רם, אך מגבשים דעה קדומה לגבי המזיעים.

הורי הילדים המזיעים מפתחים רגישות לבעיות חברתיות של ילדיהם במסגרת בית הספר ופעילויות חוגים, ספורט, תנועות נוער וכל מסגרת החיים וההתפתחות בשלבים חשובים אלה. חלק מן ההורים גם מפתחים רגשי אשמה מתוך הידיעה שלעתים מדובר בתופעה שהינה תורשתית. בהקשר זה מוכרים מקרים בהם אחד ההורים וחלק מהילדים מזיעים בכפות הידיים וסובלים מכל הבעיות שהוזכרו.

ההורים רואים את מה עובר על ילדיהם כאשר הם מתקשים לאחוז בעט ולכתוב, להחזיק דף נייר, לאחוז בכדור בשעת משחק ופעילויות נוספות. ההורים מוטרדים גם מפגיעה ברמת הציונים בבית הספר, כאשר אל הלחץ הרגיל לקראת מבחנים, מתווסף הלחץ של הקושי לאחוז בעט ולא להרטיב את דף הבחינה.

ההדרה של הסובלים מהזעת יתר מביאה לקשיים נפשיים בעייתיים בשלבי הילדות ובגיל ההתבגרות, שיכולים להשפיע על המשך החיים. בשלבים חשובים אלה, ילדים ובני נוער הופכים למסוגרים, מתרחקים מפעילות חברתית ובכלל מבני גילם, אינם מפתחים מיומנויות חברתיות חשובות ונמנעים מפעילות חיובית של ספורט, תנועות נוער, חוגים וכל הזדמנות להעשרה ומגע עם אחרים.

הבשורה הטובה היא שקיים פתרון מוכח, יעיל ובטוח להזעת יתר בכפות הרגליים והידיים. מדובר במכשיר המבוסס על עיקרון המוכר בעולם כבר שנים רבות, בטיפול שנקרא Iontophoresis. הטיפול במכשיר זה יעיל ובטוח ללא תופעות לוואי. יעידו על כך מחקרים מדעיים שפורסמו בכתבי עת מובילים ברפואה וכן נייר עמדה שהוציא איגוד רופאי העור בבריטניה בחודש יוני 2019.

כל אלה מצאו על סמך מדגמים רחבים מאוד של מטופלים, ששיעור ההצלחה גבוה מאוד וזהו הטיפול היעיל ביותר לתרון הבעייה של הזעת יתר בכפות הידיים והרגליים.

191 צפיות